Login
Hoofd menu
Selecteer WPM
Drie. Twee. Een. GO! Waarom zou je dat willen als politicus, een Next-level democracy? Geschreven door Rianca Evers-den Ouden. Bestuurders willen graag invloed. Veel politici zijn ooit begonnen met de gedachte dat ze het verschil kunnen maken. Dat ze ideeën hebben die de samenleving echt beter maken. En daarvoor heb je invloed nodig. Maar heb je wel zoveel invloed als politicus? Ben je niet mega-afhankelijk van hoe de verkiezingen de eerstvolgende keer verlopen? En ervaar je dat het imago van je partij vele malen meer dan jouw prestaties bepaalt of je een succesvol vervolg krijgt in je politieke loopbaan? Het grootste deel van de stemmers is zwevende kiezer. Nou, fingers crossed dan maar weer de volgende verkiezingen… Invloed in de Next-Level Democracy Dat is anders in de Next-Level Democracy. Doordat je continu in contact staat met je achterban en politiek bedrijft vanuit de inhoud, bouw je een band op met je kiezers. En een beetje ondernemer weet dat het opbouwen van een goede klantrelatie garantie kan zijn voor een jarenlange succesvolle onderneming. Als je je inhoudelijke politieke drijfveer ziet als een onderneming, kan de Next-Level Democracy je helpen om je passie om te zetten in winst. Ja, misschien krijg je het ook zonder die mensen wel voor elkaar. Als je de juiste mensen op de juiste plekken kent. Maar laat ik dan eens deze vraag stellen. Waaraan hechten mensen meer waarde: een autocratisch besluit of een besluit waaraan ze een actieve bijdrage konden leveren? Wanneer voelen ze zich meer gehoord? Wat zorgt ervoor dat ze betrokken blijven bij de politiek en niet weer gaan “zweven” of afhaken? Actie in de tent Herken je dat? Mensen die vooral roepen en weinig doen? Die overal tegen lijken te zijn? Hoe zou dat komen? We hebben het ingebouwd in ons systeem! Politici krijgen een mandaat voor 4 jaar en worden geacht uitvoering te geven aan wat ze in verkiezingstijd hebben beloofd. De kiezer voelt zich niet meer verantwoordelijk, hij heeft zijn plicht gedaan: gestemd op iemand die het gaat waarmaken. Dat de financiële situatie de uitvoering van die nieuwe weg eigenlijk niet toelaat, is niet zo boeiend. Want ja, verkiezingsbelofte hè?! In de Next-Level Democracy voelen we ons samen verantwoordelijk voor wat er moet gebeuren. Als er bijv. een probleem is rondom verkeersveiligheid- en doorstroming, gaan we daar zeker naar kijken. Maar voelen ons ook samen verantwoordelijk voor een gezonde financiële situatie van onze gemeente of onze provincie. Geld- en tijdwinst We zouden het nog eens moeten laten doorrekenen: de kosten van slecht ingevoerd en niet gedragen beleid. Van fouten in het systeem die hersteld moeten worden. Van eindeloze voorlichtingscampagnes die worden ingezet om mensen toch maar vooral te overtuigen van nut en noodzaak van beleid. Vaak is het weggegooid geld en het vertrouwen in de politiek wordt er niet beter op. De grootste misvatting is dat top-down (autocratische) besluiten met enige inzet breed gedragen gaan worden. Dat gebeurt vrijwel nooit. Mensen voelen zich er geen onderdeel van en dragen het dus niet. Als je een besluit moet dragen/steunen, moet je je er ook medeverantwoordelijk voor voelen. Doe je dat niet, dan ga je schoppen. Ook zo’n fenomeen dat je als politicus niet wilt, maar wat we over onszelf afroepen. Kortom, zet als politicus alle nadelen van je aanwezigheid eens op een rijtje en ervaar hoe de Next-Level Democracy hiervoor een oplossing biedt. Ik noem er eens een paar. Je ligt onder een vergrootglas, alles wat je doet lijkt nieuws (vooral wanneer je het zelf niet wil) Je bent immer afhankelijk van verkiezingsuitslagen en niet te vergeten de keuzes van je partij Je wordt bestookt door kiezers die willen dat je je verkiezingsbeloften onvoorwaardelijk waarmaakt Je ervaart weerstand op je beleid, mensen lijken zich niet verantwoordelijk te voelen Je kunt nog zoveel goed doen, 1 fout kan fataal zijn. En zo kan ik er nog wel een paar noemen…. Dat is wat de Next-Level Democracy jou als bestuurder-politicus op kan leveren. Een achterban van mensen die zich medeverantwoordelijk voelen voor beleidsontwikkeling en –uitvoering, met wie je een band opbouwt, met wie je je idealen kunt omzetten in gedragen plannen, en die je niet gelijk bij de eerste fout afrekenen omdat je een van hen bent. Dus ja, wie wil dat nu niet, een Next-Level Democracy? Weten hoe? Kijk op www.toolsvoortransformatie.nl of neem contact met ons op via: .Discusieer mee over dit blog of deel het op social media

Waarom zou je dat willen als politicus, een Next-level democracy?

beeldmerkNLD > Waarom zou je dat willen als politicus, een Next-level democracy? | leiderschapBestuurders willen graag invloed. Veel politici zijn ooit begonnen met de gedachte dat ze het verschil kunnen maken. Dat ze ideeën hebben die de samenleving echt beter maken. En daarvoor heb je invloed nodig. Maar heb je wel zoveel invloed als politicus? Ben je niet mega-afhankelijk van hoe de verkiezingen de eerstvolgende keer verlopen? En ervaar je dat het imago van je partij vele malen meer dan jouw prestaties bepaalt of je een succesvol vervolg krijgt in je politieke loopbaan? Het grootste deel van de stemmers is zwevende kiezer. Nou, fingers crossed dan maar weer de volgende verkiezingen…

Invloed in de Next-Level Democracy

Dat is anders in de Next-Level Democracy. Doordat je continu in contact staat met je achterban en politiek bedrijft vanuit de inhoud, bouw je een band op met je kiezers. En een beetje ondernemer weet dat het opbouwen van een goede klantrelatie garantie kan zijn voor een jarenlange succesvolle onderneming. Als je je inhoudelijke politieke drijfveer ziet als een onderneming, kan de Next-Level Democracy je helpen om je passie om te zetten in winst.

Ja, misschien krijg je het ook zonder die mensen wel voor elkaar. Als je de juiste mensen op de juiste plekken kent. Maar laat ik dan eens deze vraag stellen. Waaraan hechten mensen meer waarde: een autocratisch besluit of een besluit waaraan ze een actieve bijdrage konden leveren? Wanneer voelen ze zich meer gehoord? Wat zorgt ervoor dat ze betrokken blijven bij de politiek en niet weer gaan “zweven” of afhaken?

Actie in de tent

Herken je dat? Mensen die vooral roepen en weinig doen? Die overal tegen lijken te zijn? Hoe zou dat komen? We hebben het ingebouwd in ons systeem! Politici krijgen een mandaat voor 4 jaar en worden geacht uitvoering te geven aan wat ze in verkiezingstijd hebben beloofd. De kiezer voelt zich niet meer verantwoordelijk, hij heeft zijn plicht gedaan: gestemd op iemand die het gaat waarmaken. Dat de financiële situatie de uitvoering van die nieuwe weg eigenlijk niet toelaat, is niet zo boeiend. Want ja, verkiezingsbelofte hè?!

In de Next-Level Democracy voelen we ons samen verantwoordelijk voor wat er moet gebeuren. Als er bijv. een probleem is rondom verkeersveiligheid- en doorstroming, gaan we daar zeker naar kijken. Maar voelen ons ook samen verantwoordelijk voor een gezonde financiële situatie van onze gemeente of onze provincie.

Geld- en tijdwinst

We zouden het nog eens moeten laten doorrekenen: de kosten van slecht ingevoerd en niet gedragen beleid. Van fouten in het systeem die hersteld moeten worden. Van eindeloze voorlichtingscampagnes die worden ingezet om mensen toch maar vooral te overtuigen van nut en noodzaak van beleid. Vaak is het weggegooid geld en het vertrouwen in de politiek wordt er niet beter op.

De grootste misvatting is dat top-down (autocratische) besluiten met enige inzet breed gedragen gaan worden. Dat gebeurt vrijwel nooit. Mensen voelen zich er geen onderdeel van en dragen het dus niet. Als je een besluit moet dragen/steunen, moet je je er ook medeverantwoordelijk voor voelen. Doe je dat niet, dan ga je schoppen. Ook zo’n fenomeen dat je als politicus niet wilt, maar wat we over onszelf afroepen.

Kortom, zet als politicus alle nadelen van je aanwezigheid eens op een rijtje en ervaar hoe de Next-Level Democracy hiervoor een oplossing biedt. Ik noem er eens een paar.

 • Je ligt onder een vergrootglas, alles wat je doet lijkt nieuws (vooral wanneer je het zelf niet wil)
 • Je bent immer afhankelijk van verkiezingsuitslagen en niet te vergeten de keuzes van je partij
 • Je wordt bestookt door kiezers die willen dat je je verkiezingsbeloften onvoorwaardelijk waarmaakt
 • Je ervaart weerstand op je beleid, mensen lijken zich niet verantwoordelijk te voelen
 • Je kunt nog zoveel goed doen, 1 fout kan fataal zijn.

En zo kan ik er nog wel een paar noemen….

Dat is wat de Next-Level Democracy jou als bestuurder-politicus op kan leveren. Een achterban van mensen die zich medeverantwoordelijk voelen voor beleidsontwikkeling en –uitvoering, met wie je een band opbouwt, met wie je je idealen kunt omzetten in gedragen plannen, en die je niet gelijk bij de eerste fout afrekenen omdat je een van hen bent.

Dus ja, wie wil dat nu niet, een Next-Level Democracy?

Weten hoe? Kijk op www.toolsvoortransformatie.nl of neem contact met ons op via:


Interesting blog? Like it on Facebook, +1 on Google, Tweet it or share this article on other bookmarking websites.

Geschreven door
Pro-Blogger Top Blogger

Rianca Evers-den Ouden (1978) is trainer, oud-gemeenteraadslid en projectmanager van het Huis van Burgerkracht. Door zaken terug te brengen tot de essentie, en in te zoomen op wat er echt nodig is wil zij mensen en werelden aan elkaar verbinden. Binnen het Huis van Burgerkracht gebruikt zij daarvoor met haar trainersteam maatwerktraining & coaching als tool, zodat de houding en vaardigheden van overheid en inwoners worden beïnvloed en versterkt, die nodig zijn voor het werkelijk samen sturen naar maatschappelijk resultaat!

Meer info: www.huisvanburgerkracht.nl

Rianca's Profielfoto
Rianca antwoordt op het onderwerp: #1326 1 jaar 10 maanden geleden
Beste Hetteke, ja ik weet het. Ik heb al veel meer bewegingen gedetecteerd inmiddels. De kunst wordt nu om ze aan elkaar te verbinden om zodoende een krachtig tegengeluid te kunnen laten horen.
Hetteke's Profielfoto
Hetteke antwoordt op het onderwerp: #1301 1 jaar 10 maanden geleden
Hi Rianca,
Goed stuk, de beweging 'meer democratie' is hier ook mee bezig, maar dan weer vanuit een andere invalshoek. Misschien hebben jullie wat aan elkaar?

Wat vind jij? deel het met ons!

INFO: You are posting the message as a 'Guest'

why-whonot_*_ > Waarom zou je dat willen als politicus, een Next-level democracy? | leiderschap > Waarom zou je dat willen als politicus, een Next-level democracy? | leiderschap
Hebben we de vorige keer de samenwerking tussen overheid en inwoners aangevlogen vanuit het ambtelijk en politieke perspectief, dit keer doen we dat vanuit
politics_yeah_*_ > Waarom zou je dat willen als politicus, een Next-level democracy? | leiderschap > Waarom zou je dat willen als politicus, een Next-level democracy? | leiderschap
Zoals ik al aangaf in mijn vorige blog zoomen we dit keer wat meer in op de politieke dynamiek rondom de samenwerking tussen overheid en inwoners. Gekozen
samenwerking_*_ > Waarom zou je dat willen als politicus, een Next-level democracy? | leiderschap > Waarom zou je dat willen als politicus, een Next-level democracy? | leiderschap
De overheid is al een tijdje bezig om zichzelf opnieuw uit te vinden. Aan de slag met burgerparticipatie, overheidsparticipatie, democratische vernieuwing
next-politiek_*_ > Waarom zou je dat willen als politicus, een Next-level democracy? | leiderschap
De vorige keer beloofde ik jullie dat ik wat meer zou vertellen over mijn werk voor CDA-Next. Wat is eigenlijk een next-afdeling? En waarom heeft elke
challenge-change_*_ > Waarom zou je dat willen als politicus, een Next-level democracy? | leiderschap
... (en dan ook nog gehoord te worden) Na mijn werk als gemeenteraadslid mag ik me nu op een hele andere manier bezighouden met het verbeteren van de
Boekpresentatie2_*_ > Waarom zou je dat willen als politicus, een Next-level democracy? | leiderschap
Wat zijn de vragen, als je op weg bent naar nieuw leiderschap? De zestig deelnemers aan de presentatie van mijn nieuwste boek hebben hier een antwoord
Schoolschade_*_ > Waarom zou je dat willen als politicus, een Next-level democracy? | leiderschap
Schoolschade is de term die psychologen gebruiken voor leerlingen die zodanig zijn beschadigd op het basis of voortgezet onderwijs, dat ze burn out, depressie,
weconomics-9_*_ > Waarom zou je dat willen als politicus, een Next-level democracy? | leiderschap
Beste Paul, Ik heb je laatste brief met veel aandacht gelezen. Dank daarvoor! Ook ik heb het gevoel dat we de goede richting op gaan, en dat acties steeds
fotozee_*_ > Waarom zou je dat willen als politicus, een Next-level democracy? | leiderschap
Als je vanuit leiderschap je verdiept in het onderwijs, ontmoet je al snel een opvallend gebruik van termen. Als leider weet je dat bottom up, samensturing,
affiliate-loesje_*_ > Waarom zou je dat willen als politicus, een Next-level democracy? | leiderschap
{jssocials call2action="Tijdelijke kans!", hashtags="affiliate, marketing, pleaseRT", via=""} Thought Leadership is not about being known. It is about
why-whonot_*_
Hebben we de vorige keer de samenwerking tussen overheid en inwoners aangevlogen vanuit het ambtelijk en politieke perspectief, dit keer doen we dat vanuit
politics_yeah_*_
Zoals ik al aangaf in mijn vorige blog zoomen we dit keer wat meer in op de politieke dynamiek rondom de samenwerking tussen overheid en inwoners. Gekozen
samenwerking_*_
De overheid is al een tijdje bezig om zichzelf opnieuw uit te vinden. Aan de slag met burgerparticipatie, overheidsparticipatie, democratische vernieuwing
schommel_*_ > Waarom zou je dat willen als politicus, een Next-level democracy? | leiderschap
Mijnheer Terlouw, ik ben nu 45 jaar, mijn jeugd was in de koude oorlog. Toen ik opgroeide in de jaren '70 sloeg de RAF om zich heen in West-Duitsland,
graffiti-revolution_*_ > Waarom zou je dat willen als politicus, een Next-level democracy? | leiderschap
Er is reuring in de wereld. Na ons eigen Oekraïne referendum, de Brexit, de verkiezing van Donald Trump als aanstaande president van de Verenigde Staten,

FacebookG+TwitterRSSLinkedInPaper.li

Niets meer missen?

Schrijf je nu in voor onze (max.) wekelijkse nieuwsbrief en mis geen enkel Leiderschapsblog of -nieuwsbericht meer.